Opis
Cilj projekta PsychoNskills je premostiti jaz između tradicionalnog obrazovnog pristupa njegovanju onkološkog specijaliteta i trenutnih zahtjeva digitalnih vještina kroz ICT obrazovanje i obuku, i modernizirati usluge koje pruža osmišljavanje novog, tržišno orijentiranog kurikuluma koji nudi obuku o mekim kompetencijama i psihološkim vještinama potrebnim za rad s grupom pacijenata oboljelih od raka i njihovih obitelji. Horizontalne vještine i ključne kompetencije, kao što su interpersonalna komunikacija, igraju važnu ulogu u liječenju pacijenata oboljelih od raka.
Ciljevi projekta:
- Pružanje moderniziranog skupa ICT kompetencija i digitalnih vještina potrebnih za zadovoljavanje povećane potražnje visokokvalificiranih zdravstvenih djelatnika.
- Jačanje mekih vještina radnika koji se brinu o raku, poboljšanje njihovih komunikacijskih vještina i psihološke skrbi za pacijente.
- Definicija profila zanimanja medicinskih sestara kako bi se olakšao prijelaz s pružanja neregistriranih usluga zdravstvene njege na formalni sustav.
- Povećati zapošljivost i obuzdati neprijavljeni rad kroz službeno priznatu obuku.
Rezultati intelektualnih radova:
IO 1 - Gap analiza i izgradnja zajedničkog Profesionalnog profila za njegu raka koji pruža medicinske sestre
IO 2 - Izrada kompetencije Based Training Material for Medicinske sestre koje pružaju skrb o raku, s naglaskom na ICT Vještine i Kliničku Psiho-Onkologiju (Using DACUM Metodologija)
IO 3 - Pilot testiranje - Osiguranje kvalitete i Smjernice za buduće osposobljavanje
IO 4 - Petlje za povratne informacije - Angažman Centra za rak i povećanje strahopoštovanja
Predviđeni učinak projekta:
Očekivani rezultati tijekom i nakon završetka projekta uključuju:
- Bolje razumijevanje novih sektorskih potreba i razvoj zajedničke politike za smanjenje neprijavljenog rada.
- Identifikacija profesionalnih potreba u sektoru zdravstvene njege.
- Individualna analiza potreba za digitalnim vještinama u sestrinskoj profesiji.
- Izrada nacrta modula osposobljavanja primjenom metodologije DACUM i projektnih radionica na nacionalnoj razini.
- Certificiranje medicinskih sestara u području studija - ICT i psiho-onkološke vještine u svim zemljama sudionicama.
- Daljnja suradnja između projektnih partnera i zdravstvenih djelatnika, kao i drugih dionika do kojih ćemo doći kroz naše diseminacijske događaje.
Osim toga, provedbom Projekta namjeravamo ojačati razmjenu znanja i prakse između obrazovnih institucija i institucija za osposobljavanje te tržišta rada, zahvaljujući oblikovanju i provedbi zajedničke strukture upravljanja projektom i provedbi aktivnosti predviđenih u svakoj fazi realizacije Projekta. Svi rezultati će biti međukulturni i bit će dostupni na engleskom, Poljskom, Grčkom, Rumunskom, Njemačkom i Hrvatskom.
Ciljne skupine:
- Medicinske sestre koje rade s oboljelima od raka, kroz krojački kurikulum osmišljen kako bi im pružio sve vještine potrebne za uspješnu karijeru.
- Oboljeli od raka, njihove obitelji i voljeni, zbog vrhunskih usluga koje će dobiti od visoko obučenih, certificiranih profesionalaca
- Institucije specijalizirane za liječenje raka, imaju pristup svježem bazenu dobro obučenih kandidata s nizom vještina koje odgovaraju njihovim potrebama
- Države i regionalne vlade, poboljšanjem usluga za svoje građane, osposobljavanjem radne snage i razvojem pristupa temeljenog na ICT-u s prenosivim aplikacijama u druge sektore.